معرفی انواع لامپ روشنایی و انواع آن

معرفی انواع لامپ روشنایی و انواع آن
محمد مصطفی میرزامحمد
تاریخ:
۱۰ اسفند ۱۳۹۸
همانطور که می‌دانید روشنایی از دیرباز تاکنون در هر مکانی که انسان‌ها بوده‌اند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و می‌باشد به گونه ای که بدون آن قادر به انجام ساده ترین و ابتدایی‌ترین‌ کارهای روزمره خود نیستیم. 

عامل اصلی روشنایی در هر مکانی لامپ می‌باشد. بله درسته لامپ !

بعد از اختراع لامپ هر ساله با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های ساخت لامپ نیز تغییر کرده و امروزه نیز شاهد انواع مختلفی از لامپ هستیم که توسط کارخانه‌های مختلف تولید می‌شوند. با گذشت زمان لامپ‌ها بهینه‌تر و سودمندتر شده‌اند. 

در ادامه انواع مختلف لامپ‌های موجود در بازار را با توجه به نیاز هر مصرف کننده بیان خواهیم کرد تا بهترین انتخاب را برای خودتان رقم بزنید. 

انواع مختلف لامپ در سیستم روشنایی شامل موارد زیر می‌باشد که در ادامه به صورت جداگانه به هرکدام خواهیم پرداخت :
  •  لامپ های رشته ای
  • لامپ های کم مصرف
  • لامپ های LED
  • لامپ های گازی 
 

 

لامپ رشته ای

این مدل جزء لامپ‌های قدیمی بازار محسوب می‌شود . لامپ رشته ای نور درخشان و جذابی را تولید میکند اما نقاط ضعف آن مانعی برای انتخاب آن به عنوان سیستم روشنایی مورد نظر ما می‌باشد. 
گرمای زیاد، عمر کم و مصرف انرژی برق زیاد از جمله ی این نقاط ضعف می باشند.
بازده روشنایی لامپ های رشته ای در هر وات 15 لومن می باشد که قابل استفاده با دیمر است . طول عمر مفید لامپ های رشته ای بین 700 تا 1000 ساعت می‌باشد.
از لامپ‌های رشته‌ای میتوان برای نوردهی در مکان‌های تجاری و مسکونی، مغازه ها و فروشگاه‌ها استفاده کرد، همچنین به دلیل تولید گرمای زیاد در دستگاه‌های جوجه‌کشی هم قابل استفاده و سودمند می‌باشند. 

لامپ کم مصرف یا لامپ فلورسنت فشرده

بعد از مدتی به دلیل اینکه لامپ‌های رشته‌ای نیاز مردم را برطرف نکرد و معایب زیادی دربرداشت، لامپ کم مصرف در دست ساخت قرار گرفت و پیشرفت خیلی خوبی در صنعت نور و روشنایی محسوب می‌شد. اگر لامپ شما به هر دلیل بسوزد یا دیگر قابل‌استفاده نباشد، ارزان‌ترین روش جایگزینی آن، انتخاب یک لامپ کم مصرف (فلورسنت) است. لامپ های کم مصرف در توان‌ها و مدل‌های زیادی تولید می‌شوند؛ بعضی از این مدل‌ها شامل؛ تمام پیچ، نیم پیچ، لوتوس ، PLL و شمعی است.
 این مدل از لامپ ها تقریبا همان نور لامپ های رشته‌ای را تولید می‌کنند با این تفاوت که مصرف برق کمتر و عمر طولانی‌تری دارند. بهره نوری لامپ های کم مصرف 60 لومن در هر وات می‌باشد و قابل استفاده با دیمر نیستند. طول عمر مفید لامپ های کم مصرف (فلورسنت) 10000 ساعت است. 
از معایب لامپ های کم‌مصرف گاز جیوه‌ای داخل آنهاست که اگر در محیط خانه بشکند محیط را سمی می‌کند و می‌تواند خطرناک باشد.


 

لامپ های ال ای دی

لامپ‌های LED جدیدترین فناوری موجود در بازار با بازدهی بسیار بالا می باشد. در حال حاضر ال ای دی‌ها به نحوی ساخته می‌شوند که می‌توانند نور را در جهت خاصی متمرکز کنند. لامپ های LED مصرف انرژِی بسیار پایینی دارند یعنی نسبت به لامپ های کم مصرف (فلورسنت) 30 درصد کمتر انرژی را مصرف می‌کنند. هزینه ساخت لامپ های LED نسبتا بالا می باشد و از لحاظ طول عمر مفید جزء بی رقیب‌ترین لامپ های موجود در بازار می‌باشند. طول عمر لامپ‌های ال ای دی به 50 هزار ساعت می‌رسد. شار نوری لامپ‌های ال ای دی 120 لومن در هر وات می‌باشد و فاقد هر گونه گاز سمی هستند . لامپ های ال ای دی به دلیل شار نوری بالا و مصرف بسیار پایین انرژی، بهترین جایگزین برای لامپ‌های رشته‌ای و کم‌مصرف هستند .
 

لامپ های LED  از نظر تکنولوژی ساخت به سه دسته تقسیم می شوند:
  • لامپ دیپ (لامپ DIP): قدیمی ترین نوع LED می باشد که امروزه در تابلوهای راهنمایی و رانندگی و بیلبورد های شهری کاربرد دارد.
  • لامپ