راهنمای خرید چندراهی و محافظ برق استاندارد

راهنمای خرید چندراهی و محافظ برق استاندارد
محمد مصطفی میرزامحمد
تاریخ:
۱۷ فروردین ۱۳۹۹
با افزایش استفاده از وسایل برقی، تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی، مشکل کمبود پریز برق جهت تغذیه آنها، موضوعی است که همه ی انسان ها با آن مواجه‌ شده‌اند.

از طرفی دیگر وسایل برقی و الکترونیکی که ما استفاده میکنیم توسط تولیدکنندگان مختلف در کشورهای متفاوتی تولید شده‌اند که دارای کانکتورها و اتصالات مختلفی هستند و یافتن تبدیل برق مناسب جهت اتصال آنها به پریز برق مشکل دیگری است که همه‌ی ما تجربه آن را داشته‌ایم.

تمامی مشکلات ذکر شده را می‌توان با خرید یک چند راهی و محافظ برق استاندارد حل کرد.

امروزه هر فروشگاه، شرکت، اداره یا منزلی به یک چند راهی برق نیاز دارد. برای محافظت از وسایل گران قیمت مثل یخچال و فریز، ماشین لباسشوی، لوازم صوتی و تصویری، موبایل، لپ تاپ و ... در مقابل نوسانات برق باید از محافظ الکتریکی استفاده شود تا از هرگونه نوسانات و صدمه‌های ناشی از آن مصون بمانند.

برخی از چند راهی های برق مجهز به محافظ می‌باشند که در این مقاله قصد داریم مهم ترین ویژژگی‌ها و معیارهای یک چند راهی و محافظ برق استاندارد را برای شما بازگو کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید و به طول عمر وسایل برقی خود بیفزایید.
 
 

نکاتی که باید قبل از خرید چند راهی برق و محافظ ولتاژ به آن توجه داشته باشید

قبل از خرید محافظ ولتاژ و چند راهی برق نکات مختلفی را باید رعایت کنید. در صورتیکه به این نکات توجه نکنید و از آن بی اطلاع بوده باشد ممکن است که چند راهی برق و یا محافظ ولتاژی را خریداری کنید که نیاز های شما را بر طرف نکند و موجب پشیمانی شما از خرید این محصول شود.
نکاتی که در ادامه به آن می پردازیم همه آن چیزی است که باید هنگام خرید محافظ ولتاژ و چند راهی برق در نظر داشته باشید.


 

1. چند راهی برق می خواهید؟ یا محافظ ولتاژ؟

اولین موضوعی که باید در نظر بگیرید این است که شما چند راهی برق میخواهید یا محافظ ولتاژ؟
برای جواب به دادن به این سوال ابتدا باید فرق چند راهی برق و محافظ ولتاژ را بدانید! و سپس باید در نظر داشته باشد که این چند راهی برق یا محافظ ولتاژ را برای چه کاری میخواهید استفاده کنید؟

بعضی از چند راهی ها دارای یک محافظ داخلی نیز هستند که متشکل از یک فیوز و یک متعادل کننده جریان می باشد. متعادل کننده جریان می تواند نوسانات برق را کنترل کرده و جریان برق خروجی را پایدار کند و فیوز نیز زمانی که این نوسانات برق بیش از حد تحمل متعادل کننده باشد فیوز می سوزد و جریان برق خروجی را قطع می کند و مانع از آسیب دیدگی و سوختگی تجهیزات متصل به چند راهی راهی می شود.

اگر چند راهی برقی ویژگی های ذکر شده را داشت یعنی دارای فیوز و متعادل کننده جریان بود به آن محافظ ولتاژ برق می گویند.
از لحاظ ظاهری نیز محافظ ولتاژ برق دارای سه لامپ ال ای دی برای نمایش حالت عادی، غیر عادی و تاخیر می باشد که چند راهی برق این چراغ های ال ای را ندارد.

حال که فرق چند راهی برق و محافظ را فهمیدیم باید ببینیم آن را برای چه وسایلی می خواهیم خریداری کنیم؟
به عنوان مثال اگر برای وسایل برقی ای می خواهیم که کم آنها را به برق متصل می کنیم مثل ریسه های نورانی، پنکه های برقی و ... گزینه مناسب خرید چند راهی برق است. ولی اگر برای لوازم برقی گران قیمت مثل لوازم صوتی و تصویری یا یخچال و فریز می خواهیم گزینه مناسب خرید محافظ ولتاژ برق می باشد.


 

2. تعداد پریز های چندراهی برق و محافظ ولتاژ

نکته ی بعدی ای که باید به آن توجه داشته باشید تعداد اتصالت همزمان از محافظ و چند راهی برق است.

به عنوان مثال من برای میز کامپیوتر خودم به 6 پریز برق نیاز دارم؛ چون میخواهم همزمان لپ تاپ، تبلت، موبایل، پرینتر، مانیتور و کیس کامپیوتر را به برق وصل کنم.

در نظر گرفتن این نکته که به چه تعداد پریز برق به صورت همزمان نیاز دارید خلی مهم است زیرا این کار باعث می شود که هرگز پس از خرید چندراهی و محافظ برق آرزو نکنید که ای کاش چندراهی ای با تعداد بیشتری خروجی برق خریداری کرده بودید.

 

3. جنس و مدل پریز های چند راهی برق و محافظ ولتاژ

مغزی پریز های بکار رفته در چندراهی های برق عموما یا از جنس پلی آمید می باشند یا سرامیک. فرق این دو نوع مغزی کیفیت و قیمت آنها می باشد. به این صورت که مغزی های سرامیکی از لحاظ کیفیتی بهتر از نوع پلی آمیدی، و از لحاظ قیمتی گران تر از نوع پلی آمیدی می باشند.
اگر شما به دنبال خرید یک چندراهی و محافظ ولتاژ باکیفیت هستید پیشنهاد ما به شما این است که به هنگام خرید، چندراهی هایی را انتخاب کنید که دارای مغزی سرامیکی می باشند. معمولا برند های معروف بازار جنس مغزی های پریز های بکار رفته در محصولاتشان را روی بسته بندی محصولاتشان قید می کنند.
مورد دیگری که رعایت آن باعث میشود چندراهی ای که خریداری می کنید با کیفیت تر و کارآمد تر شود، ارتدار بودن پریزهای بکار رفته در چندراهی می باشد. مزیت پریز های ارتدار این می باشد که اگر در حالت معمول سیم فاز خراب شود؛ مثلا بدنه سیم فاز خورده شده باشد، می تواند باعث اتصال شده و حتی باعث سوختن سیم کشی گردد. ولی اگر پریز برق ارت دار باشد مانع از بروز همچین اتصالاتی شده و از بروز خسارات جلوگیری می کند.
از لحاظ ظاهری فرق پریز های ارت با معمولی دو قطعه فلزی می باشد که اطراف پریز برق قرار گرفته است. 

 

4. طول کابل چند راهی برق و محافظ ولتاژ جهت اتصال به پریز اصلی برق

نکته بعدی ای که لازم است هنگام خرید چند راهی برق و محافظ ولتاژ در نظر داشته این است که محل نصب چندراهی تا پریز برق شهری روی دویار چند متر فاصله دارد.

چندراهی و محافظ های موجود در بازار دارای تنوع مناسبی از لحاظ طول کابلی هستنید. پس اگر وقت بگذارید و فاصله محل نصب چندراهی تا پریز برق شهری را دقیق اندازه گیری کنید باعث می شود بعدا کوتاهی یا بلندی بیش از حد کابل چندراهی برق شما را کلافه نکند. طول کابل چندراهی های موجود در بازار از 1.5 متر شروع شده و تا 10 متر نیز می رسد.

یک نکته ی دیگر که که خوب است از آن اطلاع داشته باشد این است که کابل چندراهی برق از دو یا سه رشته سیم تشکیل شده است که جنس این سیم ها از مس می باشد. کابل چندراهی و محافظ ولتاژ های ارتدار دارای سه رشته سیم مسی و کابل چندراهی و محافظ ولتاژ های بدون ارت دارای دو رشته سیم مسی می باشد.

 

5. میزان فاصله و فضایی که دو شاخه ها یا آداپتور برای اتصال به چند راهی برق و محافظ ولتاژ نیاز دارند

از آنجایی که لوازم برقی از تنوع بالایی برخوردار می باشند از این رو آداپتور ها و دوشاخه هایشان نیز هر کدام به یک شکل و اندازه متفاوت می باشد. به عنوان مثال حتما برای شما نیز تا به حال فراوان اتفاق افتاده که نتوانسته‌اید از آداپتور لپ‌تاپ و مودم ADSL در کنار هم استفاده کنید. در صورتی که تمامی دستگاه‌هایی که به چندراهی متصل می‌کنید آداپتورهای نسبتا بزرگی دارند، میبایست که از ابتدا به فاصله درگاه‌های چندراهی دقت کنید.

بنابراین کافی است آداپتور و دو شاخه وسایلی که میخواهید برای آنها چندراهی یا محافظ ولتاژ تهیه کنید را مورد بررسی قرار دهید که به چه فضایی برای کنار همدیگر قرار گفتن لازم دارند و سپس اقدام به خرید کنید. البته ممکن در مواقعی سایز آداپتور شما به گونه ای باشد که مجبور شوید چندراهی یا محافظ ولتاژی با خروجی های برق بیشتر بخرید تا بتواند آداپتورتان را در کنار دیگر دو شاخه ها به برق متصل نمایید. 

 

6. محل نصب و طراحی چند راهی برق و محافظ ولتاژ

پیش از اینکه چندراهی یا محافظ ولتاژ تهیه کنید محل نصب آن را مشخض کنید. در بازار امروزه با تنوع بسیار بالایی از چندراهی ها و محافظ های ولتاژ رو به رو هستیم که هر کدام از آن ها برای کارکرد در محیط های خاصی طراحی شده اند. به عنوان مثال برخی از چند راهی ها ظریف و زیبا جهت استفاده در منزل یا شرکت شما طراحی شده اند. این در حالی است برخی دیگر از چند راهی ها از این ظرافت و زیبایی بی بهره اند و برای کار در شرایط محیطی سخت مثل کارگاه یا در فضای باز طراحی شده اند.

بدنه ی چند راهی هایی که برای داخل منزل طراحی شده اند معمولا از جنس پی وی سی (PVC) و یا پلی کرینات می باشد. یکسری از چندراهی ها با بدنه ی آلومینیومی طراحی و تولید شده اند که داخل رک قرار می گیرند و مناسب محیط های اداری و تجاری می باشند.

در صورتیکه دارای فرزند کوچکی هستید، حتما باید از چند راهی یا محافظ ولتاژی استفاده کنید که منافظ پریز های برق آن دارای محافظ باشد، تا فرزند کوچک و کنجکائ شما نتواند اشیا رسانا و خطرناکی مثل میخ، چاقو و ... در منافظ پریز فرو کند.

 

7. استاندارد پریزهای برق چندراهی

در هر کشوری با توجه به سیستم برق رسانی آن کشور ممکن است پریز‌های برق نیز تفاوت داشته باشند، البته این تفاوت ممکن است به سلیقه‌های مختلف در هر کشوری نیز مربوط شود. ​همانطور که در شکل سمت چپ ملاحظه می‌کنید؛ استاندارد پریز برق کشور عزیز ما ایران مانند پریز برق کشورهای آلمان و فرانسه می باشد.

چندراهی‌های برق جهت استفاده در کشورهای مختلف طراحی و تولید می شوند. برخی قابلیت کارکرد در ایالات متحده و برخی دیگر قابلیت استفاده در اروپا را دارند. برخی از چندراهی‌ها نیز با طراحی خلاقانه و خاص قابلیت کارکرد با انواع دو شاخه‌ها یا سه‌شاخه‌ها را دارند. در صورتی که چندراهی مناسبی انتخاب کنید می‌توانید از شر مبدل‌ها رهایی یابید.


 

8. قابلیت اتصال کابل USB به چند راهی برق و محافظ ولتاژ

موضوعی دیگری که در نظر گرفتن آن باعث رضایت بیشتر شما از خرید چندراهی میشود، توجه با این مسئله است که روی چندراهی یا محافظ ولتاژ، پورت USB میخواهید یا خیر؟ 

امروز تجهیزات بسیاری وجود دارند که با کابل USB شارژ می شوند. موبایل، تبلت، هندزفری، پاوربانک، گجت های هوشمند، ریش تراش و ... جزو تجهیزاتی هستند که با استفاده از پورت USB شارژ میشوند. شما اگر هنگام خرید، چندراهی یا محافظ برقی انتخاب کنید که دارای پورت USB باشد می توانید از شر حمل آداپتور موبایل یا تبلت خود خلاص شوید. مثلا تمامی محصولات اپل مثل iPhone یا iPad که با استفاده از کانکتور lightening شارژ میشوند را در نظر بگیرید؛ کافیست با خرید چندراهی USB دار فقط کابل موبایل یا دیگر وسایلتان را به پورت USB چندراهی یا محافظ ولتاژ متصل نمایید.

در نظر داشته باشید خرید محافظ ولتاژ USB دار بهتر از چندراهی USB دار است؛ به دلیل اینکه وسایل گران قیمتی مثل موبایل را در مقابل نوسانات احتمالی جریان برق مصون نگه میدارد.

 

9. امکان خاموش و روشن کردن پریز های چند راهی برق و محافظ ولتاژ بصورت کلی یا جداگانه

یکی از نکات لازم برای خرید چندراهی برق که توجه به آن باعث افزایش طول عمر چندراهیِِ خریداری شده می شود؛ برخورداری آن از کلید قطع و وصل جریان برق می باشد.

چندراهی های موجود در بازار ایران ممکن است کلید خاموش روشن نداشته باشند، یا یک کلید برای قطع و وصل کردن جریان برق بصورت کلی برای تمامی خروجی های برق داشته باشند و در حالتی مطلوب‌تر برای هر یک از خروجی‌ها کلید جداگانه‌ای جهت قطع جریان برق داشته باشند. با توجه به نیازتان باید از بین این سه دسته انتخاب کنید.

از این جهت وجود کلید قطع و وصل بر عمر مفید چندراهی و محافظ ولتاژ می افزاید که به عنوان مثال لازم نیست که با هر بار شارژ شدن لپ تاپ آداپتور آن را از پریز برق چندراهی بکشید؛ فقط کافی است چندراهی برق را خاموش کنید. این کار باعث اصحلاک کمتر پریز های برق چندراهی، و در نتیجه بالا رفتن طول عمر مفید آن می شود.

 

10. قابلیت محافظت از تلفن و آنتن تلویزیون

برخی از محافظ های ولتاژ دارای درگاه ورودی و خروجی برای سیم تلفن و آنتن تلویزیون هم هستند. به این صورت که از تلفن و تلویزیون خانه شما در برابر نوسانات محافظت می کنند.

شاید شما از این موضوع اطلاع نداشته باشید که سیم تلفن ورودی به منزل یا محل کار شما نیز می‌تواند دچار نوسانات ولتاژ برق باشد.

به عنوان مثال ولتاژ برقی که روی سیم تلفن وجود دارد از نوع DC و حدود ۴۸ تا ۵۲ ولت است. هنگام وقوع رعد و برق کابل تلفن ورودی به خانه شما نیز می‌تواند حامل ولتاژ بالاتر از حد استاندارد باشد. این موضوع می‌تواند باعث خسارت به دستگاه تلفن شود. همچنین کابل آنتن تلویزیون یا ماهواره نیز می‌تواند به هنگام برخورد صاعقه به آنتن حامل ولتاژ برق بیش از حد شود، در این صورت اگر شما از محافظ استفاده نکرده باشید، ممکن است بر اساس میزان ولتاژ به تلویزیون یا گیرنده دیجیتال صدمات جبران‌ناپذیری وارد شود.

احتمال رخ دادن این موضوع بیسار کم است، اما شما می‌توانید هنگام خرید محافظ و چندراهی برق با پرداخت مبلغ بیشتری، از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

 

دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
    ______  _  ___ 
    |___ / (_) /  |
 _ __   / /  _ / /| |
| '_ \  / /  | |/ /_| |
| |_) |./ /   | |\___ |
| .__/ \_/   | |  |_/
| |      _/ |    
|_|      |__/    
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.
مطالب بیشتر در این زمینه