راهنمای خرید چندراهی و محافظ برق استاندارد

راهنمای خرید چندراهی و محافظ برق استاندارد
محمد مصطفی میرزامحمد
تاریخ:
۱۷ فروردین ۱۳۹۹
با افزایش استفاده از وسایل برقی، تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی، مشکل کمبود پریز برق جهت تغذیه آنها، موضوعی است که همه ی انسان ها با آن مواجه‌ شده‌اند.

از طرفی دیگر وسایل برقی و الکترونیکی که ما استفاده میکنیم توسط تولیدکنندگان مختلف در کشورهای متفاوتی تولید شده‌اند که دارای کانکتورها و اتصالات مختلفی هستند و یافتن تبدیل برق مناسب جهت اتصال آنها به پریز برق مشکل دیگری است که همه‌ی ما تجربه آن را داشته‌ایم.

تمامی مشکلات ذکر شده را می‌توان با خرید یک چند راهی و محافظ برق استاندارد حل کرد.

امروزه هر فروشگاه، شرکت، اداره یا منزلی به یک چند راهی برق نیاز دارد. برای محافظت از وسایل گران قیمت مثل یخچال و فریز، ماشین لباسشوی، لوازم صوتی و تصویری، موبایل، لپ تاپ و ... در مقابل نوسانات برق باید از محافظ الکتریکی استفاده شود تا از هرگونه نوسانات و صدمه‌های ناشی از آن مصون بمانند.

برخی از چند راهی های برق مجهز به محافظ می‌باشند که در این مقاله قصد داریم مهم ترین ویژژگی‌ها و معیارهای یک چند راهی و محافظ برق استاندارد را برای شما بازگو کنیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید و به طول عمر وسایل برقی خود بیفزایید.
 
 

نکاتی که باید قبل از خرید چند راهی برق و محافظ ولتاژ به آن توجه داشته باشید

قبل از خرید محافظ ولتاژ و چند راهی برق نکات مختلفی را باید رعایت کنید. در صورتیکه به این نکات توجه نکنید و از آن بی اطلاع بوده باشد ممکن است که چند راهی برق و یا محافظ ولتاژی را خریداری کنید که نیاز های شما را بر طرف نکند و موجب پشیمانی شما از خرید این محصول شود.
نکاتی که در ادامه به آن می پردازیم همه آن چیزی است که باید هنگام خرید محافظ ولتاژ و چند راهی برق در نظر داشته باشید.


 

1. چند راهی برق می خواهید؟ یا محافظ ولتاژ؟

اولین موضوعی که باید در نظر بگیرید این است که شما چند راهی برق میخواهید یا محافظ ولتاژ؟
برای جواب به دادن به این سوال ابتدا باید فرق چند راهی برق و محافظ ولتاژ را بدانید! و سپس باید در نظر داشته باشد که این چند راهی برق یا محافظ ولتاژ را برای چه کاری میخواهید استفاده کنید؟

بعضی از چند راهی ها دارای یک محافظ داخلی نیز هستند که متشکل از یک فیوز و یک متعادل کننده جریان می باشد. متعادل کننده جریان می تواند نوسانات برق را کنترل کرده و جریان برق خروجی را پایدار کند و فیوز نیز زمانی که این نوسانات برق بیش از حد تحمل متعادل کننده باشد فیوز می سوزد و جریان برق خروجی را قطع می کند و مانع از آسیب دیدگی و سوختگی تجهیزات متصل به چند راهی راهی می شود.

اگر چند راهی برقی ویژگی های ذکر شده را داشت یعنی دارای فیوز و متعادل کننده جریان بود به آن محافظ ولتاژ برق می گویند.
از لحاظ ظاهری نیز محافظ ولتاژ برق دارای سه لامپ ال ای دی برای نمایش حالت عادی، غیر عادی و تاخیر می باشد که چند راهی برق این چراغ های ال ای را ندارد.

حال که فرق چند راهی برق و محافظ را فهمیدیم باید ببینیم آن را برای چه وسایلی می خواهیم خریداری کنیم؟
به عنوان مثال اگر برای وسایل برقی ای می خواهیم که کم آنها را به برق متصل می کنیم مثل ریسه های نورانی، پنکه های برقی و ... گزینه مناسب خرید چند راهی برق است. ولی اگر برای لوازم برقی گران قیمت مثل لوازم صوتی و تصویری یا یخچال و فریز می خواهیم گزینه مناسب خرید محافظ ولتاژ برق می باشد.


 

2. تعداد پریز های چندراهی برق و محافظ ولتاژ

نکته ی بعدی ای که باید به آن توجه داشته باشید تعداد اتصالت همزمان از محافظ و چند راهی برق است.

به عنوان مثال من برای میز کامپیوتر خودم به 6 پریز برق نیاز دارم؛ چون میخواهم همزمان لپ تاپ، تبلت، موبایل، پرینتر، مانیتور و کیس کامپیوتر را به برق وصل کنم.

در نظر گرفتن این نکته که به چه تعداد پریز برق به صورت همزمان نیاز دارید خلی مهم است زیرا این کار باعث می شود که هرگز پس از خرید چندراهی و محافظ برق آرزو نکنید که ای کاش چندراهی ای با تعداد بیشتری خروجی برق خریداری کرده بودید.

 

3. جنس و مدل پریز های چند راهی برق و محافظ ولتاژ

مغزی پریز های بکار رفته در چندراهی های برق عموما یا از جنس پلی آمید می باشند یا سرامیک. فرق این دو نوع مغزی کیفیت و قیمت آنها می باشد. به این صورت که مغزی های سرامیکی از لحاظ کیفیتی بهتر از نوع پلی آمیدی، و از لحاظ قیمتی گران تر از نوع پلی آمیدی می باشند.
اگر شما به دنبال خرید یک چندراهی و محافظ ولتاژ باکیفیت هستید پیشنهاد ما به شما این است که به هنگام خرید، چندراهی هایی را انتخاب کنید که دارای مغزی سرامیکی می باشند. معمولا برند های معروف بازار جنس مغزی های پریز های بکار رفته در محصولاتشان را روی بسته بندی محصولاتشان قید می کنند.
مورد دیگری که رعایت آن باعث میشود چندراهی ای که خریداری می کنید با کیفیت تر و کارآمد تر شود، ارتدار بودن پریزهای بکار رفته در چندراهی می باشد. مزیت پریز های ارتدار این می باشد که اگر در حالت معمول سیم فاز خراب شود؛ مثلا بدنه سیم فاز خورده شده باشد، می تواند باعث اتصال شده و حتی باعث سوختن سیم کشی گردد. ولی اگر پریز برق ارت دار باشد مانع از بروز همچین اتصالاتی شده و از بروز خسارات جلوگیری می کند.
از لحاظ ظاهری فرق پریز های ارت با معمولی دو ق