آشنایی با مراحل تولید سیم و کابل برق

مراحل مختلف تولید سیم و کابل برق به شرح ذیل می باشد:
 1. نازک کاری
 2. مرحله آنیل کاری
 3. مرحله بانچ (تاباندن رشته های مس)
 4. مرحله عایق کاری (تولید زیره کابلی- سیم)
 5. مرحله روکش زنی (اکسترودر کابل)
 6. مرحله بسته بندی
 
با توجه به این موضوع که فرآیند تولید کابل در ایران بسیار پیچیده و طولانی است، این چرخه را بطور خلاصه تعریف می نماییم:
 
 • ابتداء مفتول 8 میلیمتری مس که در قرقره های بزرگ پیچیده شده، به وسیله لیفتراک روی سکوی مخصوص قرار میگیرد و در مرحله اول وارد دستگاه کشش راد می شود. مفتول 8 میلیمتری پس از عبور از بین قرقره های مضاعف که به 1.38 میلیمتر رسیده، در قرقره ای که اصطلاحا قالب نامیده می شود نازک شده و در نهایت به قطر های بزرگ پیچیده می شود. به دلیل اینکه هنگام انجام این عمل، نور و حرارت زیادی تولید می شود تمام دستگاههای کشش توسط مایع آب و صابون سرد، و روغنکاری می گردد.
 • این مایع بصورت یک چرخه به تمامی دستگاههای در حال کار تزریق شده و توسط لوله های ارتباطی به مخزن اصلی برگردانده می شود و این چرخه مرتبا در حال تکرار می باشد.
 • سیم های 1.38 میلیمتری به روی دستگاههای کشش ثانویه یا فاین انتقال یافته و در آنجا به قرقره های سیم  0.185، 0.234، 0.285 و 0.37 تبدیل می شود. دلیل تبدیل به قطر های مختلف، ساخت و تولید انواع قطرهای سیم های افشان موجود در بازار می باشد.
 • بعد از این مرحله قرقره های سیم داخل مخزن فلزی کوره چیده شده توسط جرثقیل برقی به داخل کوره آنیل هدایت می گردد. عملیات حرارتی باعث می گردد تا سیم حالت خشکی خود را از دست بدهد و نرم شود تا هنگام تاب خوردن و پیچیدن شدن در دستگاه بانچر شکسته نشود.
 • قرقره ها پس از عملیات حرارتی روی سکوئی که پی اف نامیده می شود چیده شده و به سوی دستگاه بانچر هدایت می شود. دستگاه بانچر وظیفه تاباندن رشته های نازک سیم را به عهده دارد. داخل دستگاه بانچر قرقره ای نصب شده تا سیم های پیچیده شده، روی آن قرقره پیچیده شوند.
 • مرحله بعدی پوشاندن سیم توسط عایق پلاستیکی می باشد که توسط دستگاه اکسترودر انجام می پذیرد. مواد پلی اتیلنی و رنگ توسط اکسترودر، بصورت مذاب در آمده و روی سیمهای افشان بصورت غلافی قرار می گیرند و پس از آن داخل آب عبور کرده تا سرد شوند. سیم ها پس از روکش شدن وارد دستگاه چاپ شده و مشخصات سیم و کارخانه تولید کننده روی آن چاپ می گردد. جهت تولید سیمهای مختلف بایستی تعداد رشته ها و سایر مشخصات آن دقیقاً تعیین گردد.
 • سیم ها پس از تولید به دستگاه کلاف کن هدایت می شوند این دستگاه وظیفه دسته بندی سیم ها را در کلافهای 100 متری به عهده دارد. در تمامی مراحل تولید، سکوهایی وجود دارد که مانع از گره خوردن سیم می شود این سکوها اصطلاحا پی اف نامیده می شود.
 • از مهمترین مراحل تولید سیم، مرحله کنترل کیفیت و آزمایشگاه می باشد که بایستی در هر کارخانه وجود داشته باشد در این مرحله مقاومت الکتریکی سیم هادی و روکش آن، مقاومت در مقابل کشش و سرما و … آزمایش شده و پس از تائید روانه بازار گردد.

 
۲۴ فروردین ۱۳۹۹
محمد مصطفی میرزامحمد
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.
کد امنیتی نمایش داده شده در تصویر بالا را وارد فرمایید.