انواع لوله برق های ساختمانی

انواع لوله برق های ساختمانی
تاریخ:
۲۸ فروردین ۱۳۹۹
در سیم کشی ساختمانی برای آنکه سیم ها و کابل ها آسیب نبینند و از نظم بهتری برخوردار باشند از لوله های برق استفاده می شود.
لوله برق وسیله ای پوشش دهنده است که هادی برق از داخل آن عبور میکند. که باعث جلوگیری از صدمه دیدن هادی برق یا سیم میشود. و همچنین محافظ جان افراد در برابر تماس نا خواسته با سیم برق و هادی ها می باشد.
لوله برق در سازه های مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی، ورزشی و کلیه سازه هایی که سیم برق و هادی های الکتریکی استفاده می کنند کاربرد دارد.

در گذشته سیم برق سازه ها و تاسیسات را بدون پوشش و عایق عبور می دادند که دارای معایب زیر بود:
 1. عدم تعویض و تقویت کابل یا سیم برق در دیواره ها و کف سازه
 2. تماس ناخواسته انسان با سیم و یا رسانای برق
 3. اتصال به بدنه ساختمان وانتقال برق به تمامی قسمت ها
 4. پایین آمدن ولتاژ برق
 5. ایجاد آتش سوزی در اثر اتصال برق و آتش گرفتن سیم برق
لوله برق از طریق اتصالات به هم مرتبط می شوند و در دیواره‌ها و کف ساختمان قرار می گیرند. همچنین برای رد کردن کابل و سیم برق از وسیله ای به نام فنر استفاده می شود.‎

 

انواع لوله برق‌ ساختمان

لوله های برق با توجه به نوع جنس، روش اتصال، ویژگی های الکتریکی و مکانیکی، انعطاف پذیری و مقاومت در برابر عوامل خارجی (مثل آتش، حرارت، رطوبت و ضربه) طبقه بندی می شوند. 

انواع لوله های مصرفی در سیم کشی توکار و روکار برق ساختمان، به قرار زیر است:

 1.  لوله خرطومی
 2.  لوله پلی آمید (پلیکا)
 3.  لوله پی وی سی (P.V.C)
 4.  لوله فولادی
 

لوله های خرطومی

لوله خرطومی یکی از انواع لوله های برقی است که دارای بدنه ای انعطاف پذیر می باشد و می تواند به عنوان مسیری جهت عبور سیم ها و کابل های برق مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب در هنگام لوله کشی برای عبور سیم ها و کابل های برق می توان از زانویی ها استفاده نکرد و براساس انعطاف این لوله ها مسیر حرکت سیم ها را تعیین کرد. لوله خرطومی به گونه ای طراحی شده است که سطح خارجی آن شیار دار بوده و سطح داخل به صورت کاملا صاف و صیقلی است به این ترتیب به راحتی درون دیوار ها قرار گرفته و مستحکم می شود. همچنین سیم و کابل ها به دلیل آن که سطح داخلی این لوله ها صاف است، به راحتی از درون لوله ها عبور خواهند کرد. استفاده از لوله خرطومی نیز باعث میشود در هنگام آتش سوزی حرارت کمتری به سیم و کابل های ساختمان منتقل شود.

لوله برق های خرطومی در انواع مختلفی تولید می شوند که مواد سازنده آنها معمولا از پی وی سی، پلی آمید و فلز میباشد.لوله های خرطومی موجود در بازار ایران به سه دسته تقسیم میشوند:

 1. لوله خرطومی پلاستیکی:

  لوله خرطومی پلاستیکی کاملاً عایق بوده و در دو نوع نسوز و بسوز تولید می‌شوند. لوله خرطومی نسوز از جنس PVC و لوله خرطومی بسوز از جنس پلی آمید ساخته می شود.
  لوله خرطومی های پلاستیکی در سایزهای 11، 13 و 16 تولید میشوند که معمولا در حلقه های 20 متری در بازار موجود می باشند. از این لوله ها در مناطق خشک و به صورت توکار استفاده می شود. انعطاف پذیری زیاد و ارزان بودن از محاسن و پایین بودن استقامت مکانیکی از معایب این لوله ها است.

 2. لوله خروطومی فلزی:

  لوله خرطومی های فلزی موجود در بازار معمولا از ورق های فلزی آهن گالوانیزه تولید میشوند، البته مدل هایی از لوله خرطومی فلزی وجود دارد که از استیل و یا سیلیس نیز تولید شده اند. به گونه ای که این ورقه ها به صورت دوار در کنار یکدیگر قرار گرفته است. از آنجایی که این نوع از لوله ها به شکل فنر تولید می شوند، انعطاف بسیار بالایی دارند. همچنین به دلیل مقاومت بالا و زیبایی به خصوصی که این نوع از لوله ها دارند، بیشتر برای لوله کشی های روکار مورد استفاده قرار می گیرند. البته لوله های فلزی برای استفاده در محیط های داخلی توصیه میشود.
  انواع لوله خرطومی فلزی در اندازه های مختلفی تولید می شوند که مشتریان می توانند یکی از اندازه های 11، 13 ،16 ،21 ،25 ،29 ،36 ،42 و 48 میلیمتر را متناسب با محل مورد نظرشان انتخاب نمایند؛ همچنین باید توجه کرد برای نصب این لوله ها روی دیوار می توان از بست های مناسب با توجه به سایز لوله استفاده کرد.

 3. لوله فلکسیبل روکشدار:

  این نوع از لوله های خرطومی در واقع همان لوله خرطومی فلزی هستند، با این تفاوت که بر روی آن ها یک لایه روکش پلاستیکی که عمدتا از جنس پی وی سی است، استفاده می شود. البته این محصول با اسم های مختلفی مثل لوله فلکسیبل روکشدار، لوله شلاقی، لوله فلکسی و لوله خرطومی فلزی روکشدار شناخته میشود که بیشتر عنوان لوله فلکسی برای آن بکار رفته می شود.
  از ویژگی های این لوله ها می توان به انعطاف پذیری بالا، مقاومت در برابر فشار های خارجی و همچنین مقاومت در برابر کشش و ضربه، طول عمر بالا، جلوگیری از نفوذ رطوبت و گازهای مضر، عدم پوسیدگی در برابر نور آفتاب، روکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی و اسیدی و توانایی بالا در تخلیه الکتریسیته ساکن به زمین برای جلوگیری از خطرات احتمالی اشاره کرد. و قادر هستند در بازه دمایی منفی ۵ درجه تا ۹۰ در جه سانتی گراد عملکرد مطلوبی را از خود بروز دهند.
  از لوله فکسی در تاسیسات الکتریکی، محیط های سرشار از گرد و خاک و رطوبت فراوان، تابلوهای برق، برق رسانی به سیستم های تهویه مطبوع، خطوط انتقال داده، محافظ فیبرهای نوری و برقراری اتصال بین دستگاه های صنعتی استفاده می شود. لوله فلکسی ها به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی بر روی آنها سر لوله پلاستیکی و یا درپوش پلاستیکی برای جلوگیری از نفوذ گرد و خاک به درون آن ها، نصب گردد.
  انواع لوله برق فلکسی همانند لوله خرطومی های فلزی در اندازه های مختلفی تولید می شوند که مشتریان می توانند یکی از اندازه های 11 ، 13، 16 ، 21 ، 25 ، 29 ، 36 ، 42، 48، 52، 63، 75 و 100 را متناسب با محل مورد نظرشان انتخاب نمایند همچنین باید توجه کرد برای نصب این لوله ها روی دیوار می توان از بست های مناسب با توجه به سایز لوله استفاده کرد.

 

لوله های پلی آمیدی

لوله های پلی آمید که در اصطلاح لوله برق پلیکا نیز نامیده می شوند؛ در واقع از قدیمی ترین و پرمصرف ترین لوله های برق محسوب می شود که در صنعت لوله کشی برق به دلیل سبک بودن، سهولت نصب و همچنین داشتن قیمت مناسب مورد توجه پیمانکاران و متخصصان برق ساختمان قرار گرفته است. لوله برق پلی آمید، پلاستیک انعطاف پذیری است که دارای مقاومت بالایی در برابر ضربات، فشار های خارجی، خوردگی و رطوبت می باشد. و در جهت حفاظت و کاورینگ خطوط برق مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در اجزای سازنده این لوله ها از مواد پلیمری استفاده شده است که می توانند به صورت رنگی یا سفید، خط دار یا مشکی تولید شوند و انتخاب آنها به نظر مشتریان بستگی دارد.
لازم به ذکر است؛ از آنجایی که پلی آمید در برابر حرارت مقاومت ندارد، سریعا مشتعل می شود. بنابراین برای استفاده از این نوع از لوله ها دمای کاری در نظر گرفته شده است که این دما در بازه منفی ۳۰ تا ۷۰ درجه سانتیگراد قرار دارد.
جهت سهولت در حمل و همچنین استفاده در خطوط مختلف لوله کشی های صنعتی، لوله های برق پلی آمیدی بصورت شاخه های ۶ متری تولید و بسته بندی می گردد.

البته لوله های پلی آمیدی در سایزهای مختلف و با وزن های متفاوت تولید می شوند که به شرح زیر می باشند:

 • لوله پلی آمید سایز ۱۳/۵ _ وزن ۹۰۰ گرمی
 • لوله  پلی آمید سایز ۱۳/۵ _ وزن ۱۰۰۰ گرمی
 • لوله پلی آمید سایز ۱۶ _ وزن ۱۰۰۰ گرمی
 • لوله پلی آمید سایز ۱۶ _ وزن ۱۲۰۰ گرمی
 • لوله پلی آمید سایز ۲۱ _ وزن ۱۵۰۰ گرمی
 • لوله پلی آمید سایز ۲۱ _ وزن ۱۹۰۰ گرمی
 

 
دیدگاه خود را ارائه دهید
لطفا دیدگاهتان را در فرم زیر درج نمایید.