انواع لوله برق های ساختمانی

انواع لوله برق های ساختمانی
تاریخ:
۲۸ فروردین ۱۳۹۹
در سیم کشی ساختمانی برای آنکه سیم ها و کابل ها آسیب نبینند و از نظم بهتری برخوردار باشند از لوله های برق استفاده می شود.
لوله برق وسیله ای پوشش دهنده است که هادی برق از داخل آن عبور میکند. که باعث جلوگیری از صدمه دیدن هادی برق یا سیم میشود. و همچنین محافظ جان افراد در برابر تماس نا خواسته با سیم برق و هادی ها می باشد.
لوله برق در سازه های مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی، ورزشی و کلیه سازه هایی که سیم برق و هادی های الکتریکی استفاده می کنند کاربرد دارد.

در گذشته سیم برق سازه ها و تاسیسات را بدون پوشش و عایق عبور می دادند که دارای معایب زیر بود:
 1. عدم تعویض و تقویت کابل یا سیم برق در دیواره ها و کف سازه
 2. تماس ناخواسته انسان با سیم و یا رسانای برق
 3. اتصال به بدنه ساختمان وانتقال برق به تمامی قسمت ها
 4. پایین آمدن ولتاژ برق
 5. ایجاد آتش سوزی در اثر اتصال برق و آتش گرفتن سیم برق
لوله برق از طریق اتصالات به هم مرتبط می شوند و در دیواره‌ها و کف ساختمان قرار می گیرند. همچنین برای رد کردن کابل و سیم برق از وسیله ای به نام فنر استفاده می شود.‎

 

انواع لوله برق‌ ساختمان

لوله های برق با توجه به نوع جنس، روش اتصال، ویژگی های الکتریکی و مکانیکی، انعطاف پذیری و مقاومت در برابر عوامل خارجی (مثل آتش، حرارت، رطوبت و ضربه) طبقه بندی می شوند. 

انواع لوله های مصرفی در سیم کشی توکار و روکار برق ساختمان، به قرار زیر است:

 1.  لوله خرطومی
 2.  لوله پلی آمید (پلیکا)
 3.  لوله پی وی سی (P.V.C)
 4.  لوله فولادی
 

لوله های خرطومی

لوله خرطومی یکی از انواع لوله های برقی است که دارای بدنه ای انعطاف پذیر می باشد و می تواند به عنوان مسیری جهت عبور سیم ها و کابل های برق مورد استفاده قرار گیرد. به این ترتیب در هنگام لوله کشی برای عبور سیم ها و کابل های برق می توان از زانویی ها استفاده نکرد و براساس انعطاف این لوله ها مسیر حرکت سیم ها را تعیین کرد. لوله خرطومی به گونه ای طراحی شده است که سطح خارجی آن شیار دار بوده و سطح داخل به صورت کاملا صاف و صیقلی است به این ترتیب به راحتی درون دیوار ها قرار گرفته و مستحکم می شود. همچنین سیم و کابل ها به دلیل آن که سطح داخلی این لوله ها صاف است، به راحتی از درون لوله ها عبور خواهند کرد. استفاده از لوله خرطومی نیز باعث میشود در هنگام آتش سوزی حرارت کمتری به سیم و کابل های ساختمان منتقل شود.

لوله برق های خرطومی در انواع مختلفی تولید می شوند که مواد سازنده آنها معمولا از پی وی سی، پلی آمید و فلز میباشد.لوله های خرطومی موجود در بازار ایران به سه دسته تقسیم میشوند:

 1. لوله خرطومی پلاستیکی:

  لوله خرطومی پلاستیکی کاملاً عایق بوده و در دو نوع نسوز و بسوز تولید می‌شوند. لوله خرطومی نسوز از جنس PVC و لوله خرطومی بسوز از جنس پلی آمید ساخته می شود.
  لوله خرطومی های پلاستیکی در سایزهای 11، 13 و 16 تولید میشوند که معمولا در حلقه های 20 متری در بازار موجود می باشند. از این لوله ها در مناطق خشک و به صورت توکار استفاده می شود. انعطاف پذیری زیاد و ارزان بودن از محاسن و پایین بودن استقامت مکانیکی از معایب این لوله ها است.

 2. لوله خروطومی فلزی:

  لوله خرطومی های فلزی موجود در بازار معمولا از ورق های فلزی آهن گالوانیزه تولید میشوند، البته مدل ه